On-line soutěž Rozpočti si to! zná své moravské výherce a postupující do velkého finále!

23. května 2019 se ve finále regionálního moravského kola soutěže Rozpočti si to! utkaly týmy základních a středních škol z jižní Moravy. Akci hostil inspirativní coworkingový prostor Impact Hubu. Projekt podpořil Jihomoravský kraj a dalšími partnery soutěže jsou Albi, dm drogerie markt a Stabilo. Nejúspěšnější týmy on-line soutěže poměří své síly v celorepublikovém finále 27. června v pražském Náprstkově muzeu.

Smyslem interaktivní soutěže Rozpočti si to! je rozvinout finanční gramotnost účastníků – žáků základních a středních škol, jejich rodičů a učitelů, a to zejména v tématu domácího hospodaření. Soutěž je postavena na hře, která běží v nové webové aplikaci. Soutěž je součástí projektu KaPoDaV – Podpora kariérového poradenství, podnikavosti pro udržitelný rozvoj a dalšího vzdělávání v Jihomoravském kraji.

Celým dnem provázelo sehrané duo Katka Lichtenberková, expertka v oblasti finanční gramotnosti     a rozvoje podnikavosti a Matěj Švehlík, lektor finanční gramotnosti projektu Finanční gramotnost do škol. Katka úvodem přivítala všechny účastníky a představila soutěž Rozpočti si to! a program dne, který byl rozdělen na dopolední týmovou kreativní hru a poté prezentaci herní rodiny a přístupu k realizaci interaktivní soutěže, kterou mají všechny týmy za sebou. „Jsme tu dnes v rámci projektu KaPoDaV, díky kterému se na školách realizují zajímavé projekty na podporu finanční gramotnosti        a rozvoje podnikavosti, včetně soutěže Rozpočti si to! Velmi důležitá je naše práce s učiteli. Ve školách s nimi realizujeme projektové dny, které připravují na tuto celorepublikovou soutěž,“ zdůraznila Katka. Studenti mohli shlédnout instruktážní video soutěže Rozpočti si to! a druhý díl úspěšného seriálu o finanční gramotnosti Rosťa rozpočtář.

Lektor Matěj představil místo konání finále a smysl coworkingového prostoru Impact Hub. Dále studenty seznámil s existencí akceleračního a vzdělávacího programu v oblasti společensky prospěšného podnikání Social Impact Award, který působí ve třiceti zemích světa a nabízí mladým lidem finanční a vzdělávací podporu. „Program je vhodný také pro Vás, pro mladé a dospělé od 14     do 30 let, kteří chtějí proměnit své nápady v realitu a měnit svět k lepšímu. Je skvělý tím, že má svůj business přesah a pozitivní dopad na celou společnost. Skvělou motivací je i možná výhra ve výši 4500 Euro,“ dodal Matěj a vyhlásil hru o nejvyšší věž, kterou mají týmy postavit za 20 minut bez mluvení, pouze z pěti listů papíru A4 a s pomocí jednoho lepidla.

Po přestávce pozvala Katka 14 zúčastněných týmů k finálnímu soutěžnímu úkolu, tedy představení a odprezentování herního profilu, herní rodiny soutěže každého z týmů včetně shrnutí, co se studenti při hře naučili a jak k soutěži přistupovali. Čtyřčlenná porota neměla lehkou úlohu a rozhodování o vítězích přineslo jejich živou diskuzi. Často byly výkony skvělé, komplexní a perfektně prezentované. Akci ukončilo slavnostní vyhlášení vítězů klání, předání cen a dortu pro vítěze. Vítězem regionálního finále soutěže Rozpočti si to! v rámci projektu KaPoDaV Jihomoravského kraje se staly tým Kaktusy ze ZŠ a MŠ T. G. Masaryka Drásov a tým Bylo nás pět ze SOŠ a SOU Hustopeče.

Z moravského projektu KaPoDaV se finále v Praze zúčastní celkem tři týmy v kategorii základní školy, a to ze Základní a Mateřské školy Pohořelice a dva týmy ze Základní a Mateřské školy T. G. Masaryka Drásov. V celorepublikovém finále 27. června v Praze budou dále čtyři týmy ze Základní a Mateřské školy Blížkovice, kteří z projektu KaPoDaV nejsou, ale byly mezi nejúspěšnějšími v interaktivní soutěži Rozpočti si to!. Za střední školy to budou čtyři týmy – ze SŠ dopravy, obchodu a služeb Moravský Krumlov, SOŠ a SOU Vyškov, SOŠ a SOU Hustopeče a z Hotelové školy Brno.